Duvarlardaki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Duvarlardaki lekeleri çıkarmak yorucu bir iştir. Birazdan sıralayacağımız ipuçları işinizi biraz daha kolay hale getirebilir.

Lekeleri oluştukları anda temizleyin. Aslında bu öneri her türlü leke için geçerlidir. Bir lekeyi oluştuğu anda daha yerleşmeden temizlemek en kolay ve hızlı yöntemdir.

Eğer kimyasal bir madde kullanacaksanız önce mutlaka duvarın pek görünmeyen bir kısmına deneme amaçlı uygulayın. Kimyasalın duvarınızın boyasına zarar verip vermediğini böylece anlayabilirisiniz. Aksi takdirde başlangıçtaki lekeden daha büyük bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Duvarınıza yapışmış bir bant varsa onu bir anda çekmeyin, boyayı kaldırabilirsiniz. Bunun yerine biraz ısıttığınız bir kaşığı bandın üstüne uygulayın. Sıcaklık bandın yapışkan maddesini eritecek ve duvarda herhangi bir iz bırakmadan çıkarılabilmesine imkân sağlayacaktır.

Mürekkep lekesi üzerine biraz limon suyu püskürtülerek daha rahat çıkarılabilir. Sonrasında temiz bir bezle sildiğinizde lekenin kolayca çıktığını görürsünüz.

Renkli kalem lekelerini kabartma tozuyla (karbonat) çıkarabilirsiniz. Hafif nemli bir beze dökün ve lekeyi ovarak çıkartın.

Yağ lekeleri bulaşık deterjanıyla çıkarılabilir. İnatçı lekeler için deterjanı uyguladıktan sonra ovalamadan önce bir süre bekleyin.

9 Yorum

 1. emre

  odamın duvarında eski kiracılardan kalma kurumuş şekilde bir ruj lekesi var nasıl çıkartabilirim?

 2. yağmur yıldırım

  kardeşim duvarı tükenmez kalem ile yazmış yapalı 12 dakka oldu çıkmıyor nasıl çıkarabilirim

 3. sevinç

  kardeşim odaya tükenmez kalemle yazmış ve her şeyi yaptım ama nasıl çıkartabilirim ?

 4. ibrahim

  Bütün soruların tek cevabı duvarı yeniden boyayın hem tertemiz olsun hemde değişiklik kim bilir belki değişik renk uygularsınız :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php