Ev Dekorasyonu – Halı Seçimi

Dekorasyonda tamamlayıcı bir unsur olan halılar, farklı tasarımlarla son yıllarda büyük ilgi görüyor. Tek başına bile bir evin görüntüsünü değiştiren halılar, aslında bir dekorasyonun kendini göstermesini sağlayacak en önemli parçalardan biri… Ülkemizde yıllık yaklaşık 500 milyon dolarlık halının satıldığı bir dönemde, markalar arasındaki rekabetin arttığı, bu rekabetin de tasarımlara olumlu bir şekilde yansıdığı gözlerden kaçmıyor. Firmalar farklı model ve renk seçenekleriyle piyasadaki yerlerini korumaya devam ediyor.

Son yıllarda zevklerin değiştiği bir dönemden geçiyoruz. Türk motifleriyle dokunmuş el halıları yerine, modern makine halıları tercih ediliyor. Hiç kuşkusuz el halılarının, antika halıların, ipek halıların değişmez müdavimleri vardır ancak, klasik halılardan modern halılara geçiş, beni mutlu ettiği kadar eminim bir çok kişiyi de mutlu etmiştir. Tamamen zevklerin seçimi olsa da bazen zevklerimiz bizi yanlış seçimlere de yönlendirebiliyor. Mobilyayı ve evin konseptini ele alarak halı seçimimizi de o yönde yapmalıyız. Klasik bir mobilyada elbette seçim klasik halı olacaktır ya da modern mobilyalarda modern bir halı kullanılacaktır. Fakat en özen göstermemiz gereken noktaların başında renk ve desen uyumu gelmelidir.

Açık renk halılar odayı daha geniş ve ferah gösterirken, koyu renkli halılar daha küçük gösterecektir ama toz ve kirleri saklama açısından daha iyi sonuç verecektir. Eğer mobilyalar büyük ve desenliyse, daha sade ve tek renk, desensiz halılar tercih edilmelidir. Ama düz ve sade mobilyalar varsa; halılarda desen ve renk kullanmaktan çekinilmemelidir. Son zamanlarda halılarda yaygın olarak kullanılan daire, asimetrik ve geometrik desenler mekâna farklı bir hareketlilik katmaktadır.

Renklerin uyumu da desenlerin uyumu kadar önemlidir. Toprak renkleri odaya sıcaklık ve lüks hissi verirken, doğal ve pastel tonlar da sadelik ve yalınlık hissi verir. Siyahın zarafeti de mobilyalarla uyumlu olmak kaydıyla kullanıldığında mekanlarda gizemli bir atmosfer yaratır.

Halı seçimlerimizde artık pek çok seçeneğe sahibiz. Amerikan halı, akrilik, yün, bukle, shaggy, fluffy ve buwron gibi bir çok farklı malzemeden üretilen halılar var. Polyemid elyaf malzemeden üretilen Amerikan halıları, pelüşe benzeyen malzemeden yapılan shaggy halılar, daha uzun tüylüsü olan fluffylar, deri halılar ve kuzu postları şu anda en çok tercih edilenler arasında.

Modern halılarda Step, Kaşmir, Apex, 3K, Zen, Deko, Pierre Cardin görülmeye değer modeller sunuyor. Bunun yanı sıra Saray halı, Atlantik, Atlas, Bahariye, Kaşmir, Royal gibi ünlü markalarda da dilediğiniz klasik modelleri bulma şansına sahipsiniz.

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php