Genital Siğil Nedir?

Genital siğiller cinsel yolla bulaşan ve oldukça çabuk yayılan bir hastalıktır. Genital siğillerin %90’ına HPV virüsünün 6 ve 11 numaralı türleri neden olur. Virüse maruz kalanların büyük bir kısmında herhangi bir belirti ya da gözle görülen siğiller oluşmaz. HPV virüsünün bazı çeşitleri aynı zamanda kadınlarda rahim ağzı kanserine de neden olurlar ancak siğiller yol açan türle kansere neden olan tür birbirinden farklıdır.

Genital siğiller deri üzerinde genellikle karnabahar şekilli et renkli şişliklere neden olurlar. Boyları çoğunlukla 2 mm civarındadır. Ancak küçük gruplar halinde ve genital bölgelerde daha büyükleri görülebilir.

Kadınlarda genital siğiller vajinanın içinde ve dışında, dölyatağında, rahimde ve anüs çevresinde görülebilir. Genital siğillerine kadın ve erkeğe bulaşma şansı aynı olmasına rağmen ortaya çıkan belirtiler erkeklerde daha azdır.

Erkeklerde genital siğiller genellikle penisin ucunda görülür. Ayrıca testis torbasında, penisin gövdesinde ve anüste de görülebilir.

Oral seks yoluyla virüsü taşıyan birinden bulaşan hastalık durumunda ağız ve boğazda da siğillerin oluşması mümkündür.

HPV, cinsel birleşme sırasından oluşan küçük zedelenme ve aşınmalardan vücuda bulaşabilir. HPV bir kere bulaştıktan sonra birkaç ay ya da yıla yayılan bir süre kuluçka dönemine girebilir. HPV kuluçka döneminde de cinsel yolla bulaşabilen bir virüstür. HPV, herhangi bir belirti göstermeden 3 ile 24 ay arası bekleyebilir. Bu yüzden hastalığın kimler tarafından taşındığının belirlenmesi neredeyse imkânsız hale gelir.

Genital siğiller uzman doktorlar tarafından gözle muayene ile kolayca tespit edilebilirler. Doktor kalça, genital bölgelerin yanı sıra ağız ve boğaza da bakar. Ancak genital siğiller diğer deri hastalıklarına benzediklerinden bazen yanlış teşhis konulması söz konusu olabilir. Bunlardan başlıcaları şunlardır:

İnci Penil Papül (PPP): Penis başının kenarlarında küçük beyaz veya deri renginde şişliklerdir. Kadınlarda nadiren de olsa vajinanın çevresinde görülebilir.

Anjiyokeratom: Parlak kırmızı veya mor renkli kan torbasına benzeyen kabarcıklar

Yağ Bezleri: Beyaz, sarımsı veya deri renginde küçük kabarcıklardır. Erkeklerde penis derisinde ve testis torbasında, kadınlarda vajina çevresinde görülürler. Bu bezlerin temel görevi deriyi koruyan bir çeşit yağ salgılamaktır.

Sivilceler ve Noktalar: Tıkanmış yağ bezleri nedeniyle ortaya çıkar. Sivilceler ve siyah noktalar yüzde ve vücudun diğer bölgelerinde oluşabildiği gibi genital bölgelerde de kolayca ortaya çıkabilir ve acı verici olabilirler.

1 Yorum

  1. serdar

    Slm benim bi sıkıntımvar penisalt tarafında bulunan siğiller var bunun tedavisi nasıl yapabilirim ve terleme yapıyor yardımcı olurmusunuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php