Hüseyin Çağlayan 2008 – 2009 Sonbahar – Kış Defilesi

Kıbrıs doğumlu olan Hüseyin Çağlayan, Central Saint Martins Sanat Okulu’nun moda bölümünü derece ile bitirdi. Yarattığı başarılı tasarımlarla İngiltere’de iki kez ‘Yılın Tasarımcısı’ ödülünü alan Çağlayan, modanın sınırlarını teknoloji ile zorlayan tasarımcı olarak da biliniyor. Tasarımcı kimliğinin yanı sıra, film yönetmenliği de yapan ünlü modacı 2003 yılında ‘Place to Passage’ adlı ilk kısa filmini çevirdi. Daha sonra çektiği ‘Absent Prensence’ ve ‘Compassion Fatique’ adlı filmlerle sinema alanındaki kariyerine devam etti. Çektiği filmlerle Türkiye’yi 2005 yılında Venedik Bienali’nde temsil etti.

Lacroix, Gucci, Gaultier gibi dünyaca ünlü tasarımcıların 2008 – 2009 sonbahar-kış kreasyonlarını sergilediği Paris Moda Haftası’nda; Kıbrıs doğumlu Türk modacı Hüseyin Çağlayan da tasarımlarıyla moda severler tarafından büyük ilgi gördü. Tasarımlarını sergilemek için Medeniyet Müzesi’ni seçen Çağlayan, insanoğlunun evrimiyle birlikte gerçekleşen olayları yansıtmak için burayı seçtiğini açıkladı. Canlı müzik eşliğinde yapılan defilede özel efektler kullanıldı. Defileyi hazırlarken Harry Potter filminin özel efekt ekibi ve Swarovski şirketleri ile çalışmış.

Koleksiyon, 1895’ten günümüze kadarki olan süreçte modanın değişimini anlatıyor. 30 kadar kıyafetten oluşan defile, bedeni örten abartılı kıyafetlerden, 2000’li yılların bedeni açıkta bırakan sade giysilerine doğru gidiyor. Siyah, mürdüm ve yeşil tonlarının ağırlıklı olarak kullanıldığı defilede, gri baskılara ve sezonun trendi olarak belirtilen tek askılı elbiselere de yer verilmiş. Teknolojinin etkisini de tasarımlarına yansıtan ünlü modacı, sanatında yaratıcı kişiliğinin yanı sıra felsefe, mimari ve antropolojiden de ilham aldığını belirtiyor.

1 Yorum

  1. beyza

    eed kusen için idaal ama bnm için gerekli değill aynı büşra arkadaşımızın yasdığı gibi 14 yaşındaki yani bizim gibi de bilgi olsa xD :@

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php