Step Yaparak Zayıflayın

Aslında spor yapmak hayatımızın temel parçalarından biri olmalı ama malesef iş, aile ve sorumluluklar derken çoğumuz bunu yok sayıyor veya unutuyoruz. Tamam meşgul olduğunuz için spor salonuna zaman ve enerji ayıramamanızı anlıyorum ama evde de mi spora ayıracak bir saatiniz yok?

Evde spor yapmanın en etkili yöntemlerinden biri step yapmak! Böylelikle hem kilo verebilir hem de vücudunuzu şekillendirebilirsiniz. Yaklaşık 10 cm yüksekliğindeki step tahtası ile yapacağınız 1 saatlik step sonunda 500 kaloriden fazla enerji harcayabilirsiniz. Mesela ağırlığı 65 – 70 kg. olan biri 30 dakika step yaptığında yaklaşık 300 kalori yakar. Ağırlığınız 65’in altındaysa biraz daha az, daha çok ise biraz daha fazla kalori yakarsınız.

Spor salonuna gidemeyenlere tavsiyem, önce ısınmak için 5-10 dakika ip atlayın ya da ipiniz yoksa elinizde ip var gibi yaparak 5-10 dakika yerinizde zıplayın, ve arkasından yarım saat step yapın! İpi de çeviriyor gibi yapın ki kollarınız da çalışmış olsun. Eğer daha çok hareket etmek istiyorsanız bunu tek seferde 1 saate çıkarmayın; sabah yarım saat akşam yarım saat olarak bu süreyi günde 1 saate tamamlayın. Harcayacağınız kalorinin yanında vücudunuzun sıkılaşmasına, belinizin incelmesine ve karın kaslarınızın sertleşmesine de yardımcı olmuş olursunuz.

Sabah yapacağınız spor gün içinde metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacağından yağ yakmanızı kolaylaştıracaktır. Akşam sporu ise uykunuzu kaçırabilir ama başka zamanınız yoksa akşam saatlerini mutlaka değerlendirin. Özellikle diyet yaptığınız dönemde spor yaparsanız daha sağlıklı kilo verebilir, zayıfladıktan sonra da kilonuzu koruyabilirsiniz.

İnternetten biraz araştırdığınızda hem step sehpası hem de başlangıç seviyesinden profesyonel seviyeye kadar değişen step videoları bulabilirsiniz. Bir süre bunlarla çalıştıktan sonra sevdiğiniz bir müzik ve kendi kareografinizle de çalışabilirsiniz. Hem eğlenmek hem kalori yakmak hem sıkılaşmak… Sizce de cazip değil mi :)

Bu arada bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin…

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php