Vücut Tipiniz ve Diyet

Vücut tipinizi bilmek ve buna gore bir diyet yöntemi uygulamak uyguladığınız diyetin başarılı olması için önemlidir.

Zaten diyet yöntemlerinin herkeste farklı etkiler göstermesinin başlıca nedenlerinden biri de vücut tipidir. Kendi bünyenize uygun bir diyet uygulamazsanız başarı oranınız düşecektir.

Ektomorf, mezomorf ve endomorf olarak sayabileceğimiz 3 vücut tipi vardır.

Ektomorf Vücut Tipi

Ektomorf vücut tipini narin yapılı olarak tarif edebiliriz. Vücut tipi ektomorf olanlar ince yapılı olurlar ve daha az kas kütlesine sahip olma eğilimindedirler. Ne isterse yediği halde şişmanlamayan kişiler bu vücut tipine sahiptir. Mesela 5 çocuk doğurmuş bir kadının vücut tipi ektomorf ise hiç spor ve diyet yapmadan bütün doğum kilolarından kurtulabilir. Bu vücut tipine sahip kişilerin sık sık birşeyler yemesi gerekir. Metabolizmaları çok hızlı yakar ama yaş ilerledikçe metabolizma hızı değişebileceği için dikkatli olmalarında da fayda vardır.

Mezomorf Vücut Tipi

Vücut tipi mezomorf olanlar ise ektomorf olanlara göre daha kolay yağ biriktirirler. Genelde atletik ve ince yapılı olurlar ama metabolizmaları ektomorflar gibi hızlı çalışır ve kolay yakar. Gelişmiş kas yapılarıyla mezomorflara doğuştan bir hediye verildiğini düşünebilirsiniz :) Ayrıca vücut tipi mezomorf olanlar enerjik insanlar olarak dikkat çekerler.

Endomorf Vücut Tipi

Vücut tipi endomorf olanlar boyu posu yerinde dediğimiz kişilerdir. Vücutları yağ tutmaya müsait olduğundan çok kolay kilo alırlar. Metabolizmaları yavaş çalıştığından yediklerine hep dikkat etmeleri gerekir. Eğer vücut tipiniz endomorf ise zayıflamak ve kilonuzu kontrol altında tutabilmek için diyet ve sporu birlikte yapmanızı öneririz.

Bu 3 vücut tipinin herkesi kapsadığını söyleyemeyiz. Bazı kişiler tam anlamıyla ektomorf iken bazıları ektomorf-mezomorf karışımı bir vücut tipine sahip olabilir. Vücut tipinizi belirlerken iki tipin karışımı olabileceğinizi de dikkate almalısınız…

Vücut tipiniz ne olursa olsun her zaman sağlıklı beslenmeniz ve egzersiz yapmanız gerektiğini unutmayın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php